CA Home
|
A.net/CA
|
DyeStatCAL.com
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Stanford XC Invitational
September 29th 2018 91 Links Rd, Stanford, California, 94305, United States
Report
Block
26 Followers
Home
Photos
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
Videos
Upload Video
RSS Feed
Folders
2008 - (3 videos)
2009 - (18 videos)
2010 - (16 videos)
2011 - (2 videos)
2012 - (14 videos)
2013 - (16 videos)
2014 - (30 videos)
2015 - (24 videos)
2016 - (28 videos)
2018 - (21 videos)
Interviews
22
Phillip Rocha of Arcadia 1st Place Boys Seeded Race - Stanford XC Invitational - DyeStatCAL
Sep 29th 2015, 1:32am
Gillian Meeks of Gunn 1st Place Girls Division 2 Race - Stanford XC Invitational - DyeStatCAL
Sep 27th 2015, 6:55am
Luis Grijalva of Armijo 2nd Place Boys Seeded Race - Stanford XC Invitational - DyeStatCAL
Sep 27th 2015, 6:55am
Callum Bolger of San Luis Obispo 1st Place Boys Division 4 Race - Stanford XC Invitational - DyeStatCAL
Sep 27th 2015, 6:55am
Sean McGorty of Stanford 1st Place Men's 8K Race - Stanford XC Invitational
Sep 27th 2015, 6:55am
Neil Braganza of Dougherty Valley 4th Place Boys Division 1 Race - Stanford XC Invitational - DyeStatCAL
Sep 27th 2015, 6:50am
«
1
»
College
0
Seeded
0
Division 1
0
Division 2
0
Division 3
0
Division 4
0
Division 5
0
2008 Videos
0
RunnerSpace Live
0
User Submitted
0
Misc Videos
2
All
24
Featured
0
Search
Callum Bolger of San Luis Obispo 1st Place Boys Division 4 Race - Stanford XC Invitational - DyeStatCAL
Published by
DyeStatCAL.com
Sep 27th 2015, 6:55am
Comments
Stanford XC Invitational
- Sep 26, 2015
Stanford University, 91 Links Rd, Stanford, CA, US, 94305
Timing/Results by:
Record Timing - San Francisco - CA - Timing C
Mens 5k Division 4 XC
Bib#
Name
Yr
School
Time
Pace
Pts
1
Bolger, Callum
San Luis Obispo
15:07.8
1
2
Santoyo, Robbie
Bishop Amat
15:19.7
2
3
Illes, Brian
Santa Ynez
15:27.6
3
4
JIMENEZ, JOHNNY
Santa Ynez
15:27.7
4
5
Caballero, Michael
Cathedral
15:35.9
5
6
Leary, Jeremy
Sir Francis Drak
15:36.7
6
7
Robinett, Trent
Oaks Christian
15:45.2
7
8
Ross, John
Scotts Valley
15:47.1
8
9
Prince, Beau
Sage Creek
15:50.1
9
10
Kelsey, Brandon
Arcata
15:53.5
10
11
ONeill, Kellen
Arcata
15:53.7
11
12
Miranda, Robert
Menlo-Atherton
15:58.0
12
13
Lagerstrom, Brennan
Notre Dame (SO)
15:59.9
13
14
Hill, Tommy
Santa Ynez
16:00.3
14
15
Valle, Gary
Bishop Amat
16:03.6
15
16
Ashford, Romare
Cathedral
16:05.3
16
17
Miceli, Wyatt
Sir Francis Drak
16:05.9
17
18
Mccartney, Luke
Scotts Valley
16:06.0
18
19
NOVITSKY, SASHA
Sacred Heart Cat
16:13.6
19
20
Garcia, Joseph
Salesian
16:14.1
20
21
Conrardy, Matt
Amador
16:15.1
21
22
Rubin, Danny
Sage Creek
16:17.9
22
23
Maas, William
Sage Creek
16:18.8
23
24
Persily, Griffin
Sir Francis Drak
16:22.1
24
25
Smith, Grehson
Santa Ynez
16:22.9
25
26
Cantu, Alexander
Cathedral
16:23.8
26
27
Reinman, Solomon
Arcata
16:24.1
27
28
MONIOT, ERIC
Santa Ynez
16:24.3
28
29
Ruegg, Kristian
Notre Dame (SO)
16:24.6
29
30
Reyes, Vincent
Bishop Amat
16:25.0
30
31
Bibeault, Zach
Terra Linda
16:25.7
31
32
Nelson, Brad
Sage Creek
16:26.6
32
33
Mitchell, Christian
Sage Creek
16:26.9
33
34
Menke, Max
High Tech Sd Sd
16:27.0
34
35
Perez, Anthony
Cathedral
16:28.7
35
36
Rieder, Joe
McKinleyville
16:29.7
36
37
Valler, Jonah
Tumwater
16:32.1
37
38
Suzuki, Chris
Sage Creek
16:33.3
38
39
Hill, Cody
Santa Ynez
16:34.0
39
40
Anstrom, Brett
Sacred Heart Cat
16:34.4
40
41
Khan, Faraz
St Mary's (NCS)
16:35.3
41
42
Groat, Evan
Tumwater
16:35.6
42
43
Skarr, Jacob
Cathedral
16:36.3
43
44
Morrissey, Joseph
Tumwater
16:36.3
44
45
Rosenthal, Jaden
High Tech Sd Sd
16:36.3
45
46
Mikel, Aman
Sage Creek
16:38.2
46
47
Hastings, Brian
Las Plumas
16:38.9
48
Valadez, Max
Alemany
16:39.8
47
49
Nolan, Austin
McKinleyville
16:40.1
48
50
Rodriguez, Christian
St. Francis
16:40.1
49
51
Santiago, Lucas
High Tech Sd Sd
16:41.0
50
52
Ramirez, Julio
Seaside
16:41.5
51
53
IBARRA, OWEN
North Monterey C
16:42.8
52
54
Ratliff, John
Santa Cruz
16:43.6
53
55
Hafner, James
Lakewood
16:44.4
54
56
Jones, Daniel
Piedmont
16:44.6
55
57
Carrillo, Armando
Alemany
16:45.2
56
58
Armstrong, Ryan
Notre Dame (SO)
16:46.9
57
59
Meza, Anthony
Lakewood
16:47.0
58
60
White, Matt
San Luis Obispo
16:47.0
59
61
Newman, Graham
Oaks Christian
16:47.8
60
62
Kelly, Kobi
San Luis Obispo
16:49.9
61
63
McIlroy, Jackson
Sonora
16:52.3
64
McConnell, Patrick
Sonora
16:52.5
65
Sileo, Will
Sir Francis Drak
16:52.8
62
66
Bravo, David
Cathedral
16:53.5
63
67
Lemons, Dillon
South Tahoe
16:53.9
64
68
Trump, Connor
McKinleyville
16:54.2
65
69
Davis, Michael
McKinleyville
16:55.0
66
70
Erbes, Jacob
Oaks Christian
16:55.3
67
71
Niegocki, Brandon
High Tech Sd Sd
16:55.4
68
72
Maxwell, Orion
South Tahoe
16:58.2
69
73
Loader, Gabe
Amador
16:59.3
70
74
Machle, Chris
Piedmont
17:02.0
71
75
Saldivar, Agustin
North Monterey C
17:05.0
72
76
Lopez, Eric
Alemany
17:05.0
73
77
Ries, Brandon
Peak To Peak
17:05.3
74
78
Garcia, Salvador
Salesian
17:06.9
75
79
Proctor, Reece
Piedmont
17:08.2
76
80
Wright, Enzo
Notre Dame (SO)
17:08.3
77
81
Preston, Strother
Oaks Christian
17:09.0
78
82
Serrano, Raphael
Menlo-Atherton
17:09.3
79
83
Marcus, Jordan
Piedmont
17:10.1
80
84
Rondan, Lucas
Notre Dame (SO)
17:11.2
81
85
Mutz, Paul
South Tahoe
17:11.3
82
86
Schaub, Colin
Oaks Christian
17:11.4
83
87
Ingram, Taylor
Seaside
17:11.8
84
88
Mangiaracina, Mario
South Tahoe
17:12.3
85
89
HAMBLEY, RYAN
St. Francis
17:12.3
86
90
Pompili, Nicco
Sir Francis Drak
17:12.8
87
91
BANUELOS, BENJAMIN
Salesian
17:13.5
88
92
Borysyuk, Artem
Santa Ynez
17:14.8
89
93
ROSS, DAVIS
Scotts Valley
17:15.0
90
94
Marable, Anthony
Notre Dame (SO)
17:15.9
91
95
Jacobs, Dale
Amador
17:16.7
92
96
Dellsite, Andrew
Tumwater
17:18.3
93
97
Salazar, David
Cathedral
17:18.7
94
98
Founds, Mathew
Soquel
17:19.9
99
Isiah, Hernandez
Bishop Amat
17:20.9
95
100
Murrillo, Jose
High Tech Sd Sd
17:21.6
96
101
MANDUDZO, DENNIS
Menlo-Atherton
17:22.0
97
102
Chomentowski, Hugh
Santa Cruz
17:22.1
98
103
Velasco, Ramon
Seaside
17:23.6
99
104
Gillis, Patrick
Bear River
17:26.2
105
Busby, Spencer
Coronado
17:26.4
100
106
MacFarquhar, Graham
Sacred Heart Cat
17:27.0
101
107
Natale, Dominic
Cardinal Newman
17:27.0
102
108
Peters, Bryan
High Tech Sd Sd
17:27.2
103
109
Kattengell, Dylan
Cardinal Newman
17:30.3
104
110
Klingenberg, Luke
Coronado
17:30.9
105
111
Padilla, Trent
McKinleyville
17:31.1
106
112
Kvamme, Nathan
Scotts Valley
17:31.4
107
113
Miller, Joey
San Marin
17:32.2
108
114
CAMACHO, LUIS
North Monterey C
17:32.3
109
115
Chavez, Andrew
Alemany
17:32.8
110
116
IGNATOWICZ, STEVEN
Scotts Valley
17:33.9
111
117
Becker, Cade
Piedmont
17:39.8
112
118
Simmons, Thomas
Notre Dame (SO)
17:39.9
113
119
Roman, Adam
Alemany
17:40.3
114
120
Hensley, Brevin
Dixon
17:40.5
115
121
Devon, Dylan
Lakewood
17:40.9
116
122
Garza, Andrew
Alemany
17:42.3
117
123
Page, Anderson
Sacred Heart Cat
17:42.8
118
124
WESSON, BAXTER
Scotts Valley
17:43.1
119
125
Ascencio, Carlos
Dixon
17:43.5
120
126
Puzz, Isaac
McKinleyville
17:45.0
121
127
Rodriguez, Roberto
Salesian
17:46.2
122
128
Knox, Garron
San Luis Obispo
17:50.6
123
129
Pesce, Dennis
Dixon
17:51.6
124
130
Wertjes, Nate
Tumwater
17:52.3
125
131
Sebastian, Luis
Seaside
17:55.0
126
132
Torres, Freddy
North Monterey C
17:55.6
127
133
Valenzuela, Rafael
Salesian
17:55.6
128
134
Trujillo, Max
Dixon
17:57.8
129
135
Kuykendall, Nathan
Peak To Peak
17:58.6
130
136
BUKOWSKI, MICHAEL
Oaks Christian
18:00.6
131
137
Simonyi, David
Cardinal Newman
18:00.9
132
138
Reilly, Sam
Sir Francis Drak
18:01.5
133
139
Woo, Owen
St Mary's (NCS)
18:02.0
134
140
Vega, Michael
St. Francis
18:02.3
135
141
Richard, Rj
McKinleyville
18:02.7
136
142
Jimenez, Diego
North Monterey C
18:02.8
137
143
McCormack, Evan
Terra Linda
18:03.3
138
144
Orozco, Christopher
Bishop Amat
18:03.7
139
145
Judd, Kevin
Piedmont
18:06.6
140
146
Fontillas, Donny
Ripon Christian
18:06.6
141
147
Rudy, Finn
St Mary's (NCS)
18:09.2
142
148
Gandara, John
St. Francis
18:09.5
143
149
Fernandez, Matthew
St. Francis
18:09.9
144
150
Cluss, Max
Sacred Heart Cat
18:10.1
145
151
Gordon, Nicholas
Sacred Heart Cat
18:10.4
146
152
Figueroa, Angel
Dixon
18:14.7
147
153
Robinson, Matt
Scotts Valley
18:15.6
148
154
Plascencia, Christopher
Marina
18:16.1
149
155
Welch, Tom
Menlo-Atherton
18:17.1
150
156
Shaw, Connor
Cardinal Newman
18:17.8
151
157
Ortega, Josh
High Tech Sd Sd
18:17.8
152
158
Takamiya, Fuki
Salesian
18:19.6
153
159
Kemper, Cameron
Dixon
18:20.7
154
160
Javier, Christopher
Seaside
18:21.4
155
161
Holmes, David
South Tahoe
18:22.9
156
162
Pelaez, Christian
Ripon Christian
18:23.7
157
163
BLOOM, DAVID
San Luis Obispo
18:24.0
158
164
Bloom, Aaron
San Luis Obispo
18:24.2
159
165
Kukol, Sam
San Luis Obispo
18:24.4
160
166
Swanson, William
Tumwater
18:27.5
161
167
Flint, Jared
St Mary's (NCS)
18:29.3
162
168
Cheng, Lorand
Piedmont
18:29.5
163
169
Peacock, Eric
St. Francis
18:29.6
164
170
Kaufmann, Clay
Terra Linda
18:31.5
165
171
Valdivia, Anthony
North Monterey C
18:31.6
166
172
English, Kevin
Lakewood
18:33.3
167
173
Winn, Charles
Coronado
18:34.4
168
174
Rodriquez, Isaias
Seaside
18:36.6
169
175
Evert, Josiah
Santa Cruz
18:36.6
170
176
Hoefer, Paul
South Tahoe
18:36.7
171
177
Wrigley, Max
Arcata
18:39.5
172
178
Zdasiuk, Ben
Menlo-Atherton
18:40.6
173
179
Ostheimer, Matt
Cardinal Newman
18:41.9
174
180
Boysen, Ariel
Terra Linda
18:42.2
175
181
MACATEE, ROBERT
Soquel
18:43.9
182
Singhal, Nikhil
Menlo-Atherton
18:50.8
176
183
Alvarez, Jonathan
St. Francis
18:50.9
177
184
Tessema, Matthews
St Mary's (NCS)
18:52.5
178
185
Leutenegger, Remy
Dixon
18:53.1
179
186
Abayari, Andre
St Mary's (NCS)
18:53.2
180
187
Clark, Ryan
San Marin
18:53.3
181
188
Nichols, Cole
Coronado
18:53.9
182
189
May, Kenneth
Coronado
18:54.3
183
190
Barcelos, Ethan
Hilmar
18:56.0
184
191
Ingram, Tyler
Seaside
18:58.5
185
192
Gibson, Evan
Ripon Christian
18:58.9
186
193
Matthews, Austin
Ripon Christian
18:59.0
187
194
Loughner, Lucas
Cardinal Newman
19:00.5
188
195
Valler, Kolby
Tumwater
19:01.3
189
196
Ben-Ora, Kelden
Terra Linda
19:03.4
190
197
Williams, Kevin
Hilmar
19:03.5
191
198
Kang, Jay
Peak To Peak
19:04.4
192
199
DeArth, Kai
Ripon Christian
19:08.6
193
200
Barcelos, Alec
Hilmar
19:14.8
194
201
Munoz, Luis
Ripon Christian
19:15.1
195
202
Stuart, Owen
Santa Cruz
19:16.5
196
203
Alexander, Will
Peak To Peak
19:17.0
197
204
Li, Christian
Terra Linda
19:18.6
198
205
Freta, Michael
San Marin
19:19.4
199
206
Ruiz, Chris
Amador
19:19.6
200
207
Hernandez, Cuahtemoc
North Monterey C
19:20.2
201
208
Hudson, Ryan
Lakewood
19:22.0
202
209
Rosas, Alex
Salesian
19:22.0
203
210
Chavez, Alan
Central Valley
19:22.8
204
211
Driscoll, Jacob
Central Valley
19:23.5
205
212
O'Conner, Johnny
Terra Linda
19:24.1
206
213
Shapeleigh, Miles
Santa Cruz
19:25.9
207
214
Sotelo, Carlo
Soquel
19:27.5
215
Hobson, Griffin
South Tahoe
19:28.4
208
216
Narwold, Ben
Arcata
19:32.6
209
217
Isidro, Charli
Marina
19:34.2
210
218
Russell, Matt
Amador
19:35.8
211
219
Patterson, Javon
Arcata
19:39.7
212
220
Borrelli, Dominic
Hilmar
19:40.1
213
221
Levaux, Roger
St Mary's (NCS)
19:42.1
214
222
Psaila, Lucca
San Marin
19:49.1
215
223
MacDonald, Briggs
San Marin
19:49.7
216
224
Kwon, OhSeung
Arcata
20:01.5
217
225
Mendoza, Misael
Central Valley
20:02.7
218
226
Damato, Ryan
San Marin
20:03.2
219
227
Butler, Luke
Central Valley
20:05.4
220
228
Rivera, Andres
Central Valley
20:05.7
221
229
Dill, Austyn
Amador
20:08.8
222
230
Ziebell, Jimmy
Marina
20:14.8
223
231
Alves, Alberto
Hilmar
20:18.3
224
232
Jaquez, Eric
Ripon Christian
20:19.6
225
233
Stich, Taylor
Lakewood
20:32.6
226
234
Pazos, Gonzalo
Sonora
20:34.4
235
Wilburn, Randy
Central Valley
20:48.3
227
236
Soria, Amadeus
Marina
20:52.0
228
237
Smith, Finnegan
Peak To Peak
21:00.3
229
238
Clark, Bryan
Central Valley
21:02.2
230
239
Ruiz, Nicholas
San Marin
21:04.5
231
240
Bal, Sukhneet
Marina
21:33.4
232
241
Sani, Alan
Marina
21:54.8
233
242
Kostlivy, Kiernan
Sonora
22:26.2
243
Moore, Jonny
Lakewood
22:57.4
234
244
Johnson, Andrew
Hilmar
25:42.6
235
« Videos attached to Meet: »
Alexandra Newsom of James Logan 1st Place Girls Division 1 Race -
Aminat Olowora of Southwestern 2nd Place Women's 6K Race - S
Andrew Clusserath of Rocklin 1st Place Boys Division 2 Race - Sta
Callum Bolger of San Luis Obispo 1st Place Boys Division 4 Race -
Cameron Gaskell of Acalanes 1st Place Boys Division 3 Race - Stan
Campolindo Boys Team 1st Place Division 3 Race - Stanford XC Invi
Cate Ratliff and Mari Friedman of Santa Cruz 1st and 3rd Place Gi
Cooper Teare of St. Joseph Notre Dame 1st Place Boys Division 5 R
Erin Teschuk of North Dakota State 1st Place Women's 6K Race
Fiona O'Keeffe and Sofia Castiglioni of Davis Senior 1st and
Flintridge Prep Girls Team 1st Place Division 5 Race - Stanford X
Gillian Meeks of Gunn 1st Place Girls Division 2 Race - Stanford
Hannah Ruane and Hana Sun of Campolindo 5th and 6th Place Girls D
Holly Lung of Arcadia 4th Place Girls Seeded Race - Stanford XC I
Jared Yabu of Campolindo 2nd Place Boys Division 3 Race - Stanfor
Kent Slaney of Palo Alto 1st Place Boys Division 1 Race - Stanfor
Kiera Marshall of St. Joseph Notre Dame 2nd Place Girls Division
Luis Grijalva of Armijo 2nd Place Boys Seeded Race - Stanford XC
Marea Zlatunich and Matti Peoples of Aptos 1st and 3rd Place Girl
Neil Braganza of Dougherty Valley 4th Place Boys Division 1 Race
Phillip Rocha of Arcadia 1st Place Boys Seeded Race - Stanford XC
Sean McGorty of Stanford 1st Place Men's 8K Race - Stanford
Click here
for full results.
Hashtags
#dyestatcal-high
#school-california
More videos
Phillip Rocha of Arcadia 1st Place Boys Seeded Race - Stanford XC Invitational - DyeStatCAL
Sean McGorty of Stanford 1st Place Men's 8K Race - Stanford XC Invitational
0 shares:
Stanford XC Invitational
,
DyeStatCAL.com
,
RunnerSpace.com/HighSchool
,
San Luis Obispo High Track & Field and Cross Country - San Luis Obispo, California
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Stanford XC Invitational
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2018
1
21
2
434
2017
1
2016
1
28
4
606
2015
1
24
3
2014
1
30
7
70
2013
1
16
5
162
2012
1
14
3
133
2011
1
2
1
2010
2
16
2
116
2009
1
18
1
4
2008
1
3
3
2007
1
1
2006
1
1
Show 10 more
Hashtags
#dyestatcal-high
#school-california
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!